منو
رونیبو تکنولوژی

چگونه هوش مصنوعی جهان را تا سال 2030 تغییر خواهد داد

آینده هوش مصنوعی

هوش مصنوعی(AI) یکی از متحول‌ کننده‌ترین فناوری‌های عصر ماست.

این تکنولوژی، پتانسیل این‌ را دارد که جنبه‌های مختلف زندگی ما را متحول کند، از بهداشت و آموزش گرفته تا سرگرمی و حمل‌و‌نقل.

اما این ربات‌ها تا سال 2030 چه تاثیری بر جهان خواهند داشت؟ فرصت‌ها و چالش‌هایی که با فراگیرتر شدن و قدرتمندتر شدن هوش مصنوعی روبرو خواهیم شد چیست؟ در اینجا برخی از پیش‌ بینی‌های کارشناسان در زمینه‌های مختلف در مورد آینده هوش مصنوعی، آورده شده است.

هوش مصنوعی سلامت و رفاه را بهبود می بخشد

هوش مصنوعی می‌تواند نقشی حیاتی در بهبود سلامت و رفاه میلیون‌ها نفر در سراسر جهان ایفا کند.

AI می‌تواند به تشخیص بیماری‌ها، کشف داروهای جدید، شخصی سازی درمان‌ها، نظارت بر بیماران و جلوگیری از شیوع بیماری‌ها کمک کند.

در آینده هوش مصنوعی همچنین می‌تواند مراقبت‌های بهداشتی در دسترس و مقرون به صرفه‌تر را، به‌ویژه برای جمعیت‌های دورافتاده و محروم، فراهم کند.

طبق گزارش McKinsey4، هوش مصنوعی می‌تواند تا سال 2030 با بهبود نتایج، کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری تا 600 میلیارد دلار به ارزش جهانی مراقبت‌های بهداشتی اضافه کند.

ربات‌های هوش مصنوعی همچنین می‌توانند با شناسایی و پیشگیری از بیماری‌های مزمن، افزایش سلامت روان و ترویج رفتارهای سالم به افزایش طول عمر و کیفیت زندگی انسان کمک کند.

آموزش و یادگیری را متحول خواهد کرد

در آینده هوش مصنوعی همچنین می‌تواند آموزش و یادگیری را با ارائه تجربیات یادگیری شخصی و سازگار، افزایش اثربخشی معلمان و گسترش دسترسی به آموزش با کیفیت، متحول کند.

هوش مصنوعی می‌تواند به دانش‌آموزان کمک کند تا با سرعت آموزش‌ها را یاد بگیرند، بازخورد فوری دریافت کنند و به محتوای متنوع و جذاب دسترسی داشته باشند.

همچنین می‌تواند به معلمان در طراحی برنامه درسی، ارزیابی عملکرد دانش‌آموزان و ارائه راهنمایی و پشتیبانی کمک کند.

طبق گزارش Daily Mail، هوش مصنوعی توانایی این را دارد که آموزش را متحول کند و تا سال 2030 به ارزش 16 تریلیون دلار برسد.

یکی دیگر از قابلیت های هوش مصنوعی در آینده می‌تواند این باشد که به پر کردن شکاف مهارت‌ها و آماده‌سازی کارگران برای بازار کار آینده، با ارائه فرصت‌های یادگیری مادام‌العمر، برنامه‌های مهارت‌سازی مجدد و راهنمایی شغلی کمک کند.

اشکال جدیدی از سرگرمی ایجاد خواهد کرد

ربات های AI می‌توانند با تولید محتوای جدید و فراگیر، افزایش تجربه کاربر و ایجاد تعامل و خلاقیت بیشتر، اشکال جدیدی از سرگرمی ایجاد کند.

هوش مصنوعی می‌تواند با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته مانند بینایی کامپیوتری، پردازش زبان طبیعی، دستیاران مجازی و یادگیری ماشینی، به تولید فیلم، موسیقی، بازی، هنر و ادبیات کمک کند.

هوش مصنوعی و تغییر روش سفر و حمل و نقل

هوش مصنوعی می‌تواند نحوه سفر و حمل‌ونقل ما را با ایجاد راه‌حل‌های ایمن‌تر، سریع‌تر، ارزان‌تر و سبزتر تغییر دهد.

از دیگر قابلیت های هوش مصنوعی در آینده می توان به بهینه سازی جریان ترافیک، کاهش ازدحام و انتشار گازهای گلخانه ای، جلوگیری از تصادفات و بهبود حمل و نقل عمومی اشاره کنیم.

وسایل نقلیه خودران، پهپادها، هایپرلوپ‌ها و تاکسی‌های پرنده را می توانیم از طریق این تکنولوژی فعال کنیم که می‌تواند حالت‌های جدید حمل‌ونقل و تجربیات جدیدی را برای مسافران ارائه دهد.

طبق گزارش Computerworld5، این ربات‌ها تا سال 2030 نحوه سفر به محل کار و مهمانی‌ها را تغییر خواهد داد.

در این گزارش آمده است: تا سال 2030… ما شاهد خودروهای خودران بیشتری در بزرگراه ها خواهیم بود…

همچنین شاهد پهپادهای خودکار بیشتری هستیم که بسته‌ها را تحویل می‌دهند.

احتمالا ما شاهد این خواهیم بود که افراد بیشتری از خدماتی مانند Uber یا Lyft به‌جای مالکیت خودروهای خود استفاده می‌کنند.

چالش ها و خطرات جدیدی را به همراه خواهد داشت

آینده هوش مصنوعی نه تنها مزایایی به همراه دارد، بلکه چالش‌ها و خطرات جدیدی را برای بشریت به همراه خواهد داشت.

هوش مصنوعی می تواند اقتصاد، جامعه، سیاست، اخلاق، امنیت، محیط زیست، بیکاری، نابرابری، جانبداری،نقض حریم خصوصی، حملات سایبری، ناآرامی اجتماعی و دوراهی‌های اخلاقی را در معرض خطر قرار دهد.

ربات‌های AI می‌توانند از انسان‌ها پیشی بگیرد و وجود انسان را تهدید کند و با ارزش‌های انسانی هم‌سو نباشد.

طبق گزارش Curiosmos، برخی از کارشناسان هوش مصنوعی نیز شرط بندی کردند که تا سال 2030 هیچ انسانی به دلیل هوش مصنوعی زنده نخواهد بود.

در این گزارش آمده است: “تا سال 2030…هوش مصنوعی می‌تواند نسل بشر را از بین ببرد.

برخی از کارشناسان معتقدند زمانی که هوش مصنوعی از هوش انسانی پیشی بگیر غیر‌قابل کنترل و غیر‌قابل پیش‌بینی خواهد شد و ممکن است تصمیم بگیرد که انسان‌ها بی‌ربط هستند و یا حتی مضر.

نتیجه گیری

هوش مصنوعی یک فناوری قدرتمند است که تا سال 2030 جهان را از بسیاری جهات تغییر خواهد داد و می تواند فرصت‌های جدیدی برای بهبود سلامت ارائه دهد مانند تحصیلات، سرگرمی و حمل و نقل و …

همچنین می‌تواند چالش‌ها و خطرات جدیدی را نیز برای بشریت ایجاد کند بنابراین ما باید آماده و فعال باشیم برای مهار کردن و کاهش دام‌های آینده هوش مصنوعی.

دیدگاهتان را بنویسید

0 محصول سبد خرید
وبلاگ
حساب کاربری من